Skip to main content

20 lat faktoringu w Polsce

W tym roku mija 20 lat od pojawiania się w Polsce usługi faktoringu. Pierwsza firma świadcząca usługę faktoringu powstała w 1994 roku, był to Handlowy Heller S.A. (obecnie ING Commercial Finance), w 1995 roku działalność rozpoczął Polfactor S.A. (obecnie mFaktoring S.A.). Za pioniera rynku można uznać również Pekao Faktoring Sp. z o.o. - działający od grudnia 1998 roku.

Rynek faktoringu od początku i nieprzerwanie charakteryzował się wysoką dynamika wzrostu i to we wszystkich aspektach tzn. wartości obrotów, ilości klientów oraz liczby dłużników. Dzisiaj Polska jest już dojrzałym i stabilnym rynkiem, a branża faktoringowa charakteryzuje się dużą konkurencyjnością.

Przedsiębiorcy mogą obecnie skorzystać z usługi faktoringu świadczonej przez ponad 40 faktorów, są to nienależne wyspecjalizowane firmy faktoringowe oraz banki komercyjne. Z prowadzących w 2013 roku działalność faktoringową 43 podmiotów (wg. raportu GUS), przed rokiem 2000 działalność poprowadziło 10 podmiotów, do roku 2010 do grona faktorów dołączyło kolejnych 28 firm.