Przejdź do głównej treści

Ranking faktoringu – zrób go sam!

To zrozumiałe, że w mnogości ofert chcesz ułatwić sobie zadanie, ale uważaj, ranking faktoringu to nie jest dobry sposób. Szansa na to, że firma faktoringowa ze szczytu jakiegokolwiek rankingu, będzie miała akurat najlepszą ofertę dla twoje firmy, jest podobna jak przy losowaniu z zamkniętymi oczami. W rzeczywistości, dla każdego przedsiębiorstwa zainteresowanego faktoringiem powinien być sporządzony osobny, indywidualny ranking faktoringu. To dlatego, że jak pokazuje praktyka, dla każdej firmy taki ranking będzie układał się inaczej.

ranking firm faktoringowych

Poszukiwanie i wybór firmy faktoringowej (faktora) należy rozpocząć od sprecyzowania potrzeb swojej firmy. Jakiej wysokości limit finansowania potrzebny jest w twojej firmy? Możliwość skorzystania z oferty danej firmy faktoringowej często zależy od tego czy specjalizuje się w obsłudze małych, czy raczej dużych firm. Jakiego rodzaju faktoringu potrzebuje twoja firma? Jest kilka wariantów faktoringu, a mało który faktor oferuje pełną ich gamę. Jak długich terminów płatności oczekują kontrahenci twojej firmy, itd.? Kryteriów wyboru, według których można by tworzyć rankingi faktoringu może być jeszcze wiele, a waga każdego z tych kryteriów będzie inna dla każdego przedsiębiorstwa.

Koszty a ranking faktoringu

Koszt jest tym elementem, na który oczywiście zwracamy uwagę wszyscy. Porównanie samej stawki prowizyjnej to jednak zdecydowanie za mało, aby ocenić rzeczywiste koszty. Oferty faktoringu składają się zwykle z kilku elementów o różnej wadze w całkowitym koszcie faktoringu, a ta złożoność stanowi przeszkodę w ich prostym porównaniu. Co więcej, nawet identyczne oferty mogą być zupełnie inaczej oceniane z punktu widzenia dwóch różnych przedsiębiorstw (faktorantów).

Zobaczmy to na prostym przykładzie, w którym porównamy tylko dwie firmy faktoringowe: FAKTORA A i FAKTORA B. Jeden stosuje dwuskładnikową opłatę od faktury tj. prowizję oraz odsetki (WIBOR + marża), natomiast drugi faktor stosuje tylko prowizję od faktury naliczaną proporcjonalnie za każde 30 dni finansowania. Porównanie zróbmy dla dwóch sytuacji, gdzie w jednym przypadku przedsiębiorstwo (faktorant) wystawia faktury tylko z 30-dniowym terminem płatności i w drugim przypadku gdzie wszystkie faktury mają 60-dniowym termin płatności. Inne parametry pozostają identyczne.

Jeżeli przedsiębiorstwo wystawia faktury z 30-dniowym terminem płatności, to koszy faktoringu będą niższe u FAKTORA B. Kalkulacja dla zakładanych parametrów znajduje poniżej.

ranking faktoringu 1

Jeżeli jednak przedsiębiorstwo wystawia faktury z 60-dniowym terminem płatności, to w tym wypadku wyraźnie tańsza okazuje się oferta FAKTORA A.

ranking faktoringu 2

Na tym przykładzie doskonale widać, że gdybyśmy mieli dwa identyczne przedsiębiorstwa, które różnią się jedynie terminem udzielnego kredytu kupieckiego, to dla każdej z tych firm ranking faktorów (wg. kryterium kosztowego) kształtowałby się zupełnie inaczej.

Czy najtańsza firma faktoringowa jest najlepsza?

Koszt to ważne, ale nie jedyne kryterium, które powinno być badane przy wyborze firmy faktoringowej. Bo co jeżeli oferta jest najtańsza, ale np. możliwy limit finansowania u tego faktora jest mniejszy niż potrzeby naszej firmy? A być może limit faktoringowy u najtańszego faktora będzie wysoki, ale ograniczeniem będzie niski limit koncentracji – czyli maksymalna kwota możliwa do wykorzystania na jednego kontrahenta. Czyli, innymi słowy, jeżeli chcesz objąć faktoringiem np. tylko jednego kontrahenta, to u danego faktora możliwość taka może być mocno ograniczona, a czasami po prostu niemożliwa. To tylko kilka przykładowych komplikacji, ale pewnie już widzisz, że żaden uniwersalny ranking faktoringu nie jest w stanie oddać tak złożonej materii.

Niestety ale jeśli chcesz wybrać rzeczywiście najlepszy faktoring dla swojej firmy, musisz się trochę napracować. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jesteś w serwisie, w którym możesz filtrować i sortować oferty faktoringu według różnych kryteriów, przeglądać i porównywać oferty różnych firm faktoringowych. A gdy znajdziesz już oferty najlepiej odpowiadające potrzebom swoje firmy, możesz zamówić kalkulację i otrzymać indywidualne warunki.

 

_________________________________________________

Chcesz korzystać z faktoringu?

 

    

Faktoring pełny

 
Poza finansowaniem chcesz zabezpieczyć swoją firmę przed niewypłacalnością kontrahentów? Wybierz faktoring pełny, a wraz z finansowaniem otrzymasz ubezpieczenie w pakiecie.
 
Porównaj oferty
    

Najtańszy faktoring

 

Chcesz przy jak najniższych kosztach sfinansować sprzedaż swojej firmy - wybierz faktoring z regresem. To najtańszy wariant finansowania w ofercie każdego faktora.

 
    

Faktoring eksportowy

 

Rozwijasz lub planujesz sprzedaż na rynkach międzynarodowych? Sprzedaż do zagranicznych odbiorców może sfinansować faktoring eksportowy.

 
Porównaj oferty
    

Faktoring cichy

 
Jeżeli kontrahent nie zgadza się na przekazanie faktury do faktoringu, czy też umowa z odbiorcą wyklucza cesje należności – rozpatrz cichy faktoring.
 
Porównaj oferty
    

Faktoring odwrotny

 
Potrzebujesz zrobić firmowe zakupy, ale teraz nie możesz zapłacić? Faktoring odwrotny to sposób na finansowanie zakupów i odroczenie płatności.
 
Porównaj oferty
    

Faktoring jednorazowy

 

Masz fakturę i czekasz na gotówkę? Chcesz skorzystać teraz z faktoringu, ale nie chcesz wiązać się stałą umową? To rozwiązanie stworzone dla Ciebie.

 
Porównaj oferty