Skip to main content

Czy najwięksi faktorzy mają najlepsze oferty?

Każdemu zależy, aby decyzje w tym decyzje wyboru firmy faktoringowej podejmować możliwie sprawnie i szybko. Kiedy początkowo wybór wydaje się duży, często szukamy „klucza”, który uprości i pomoże w znalezieniu właściwej oferty. Czy kierowanie się wielkością faktora może pomóc? Czy najwięksi faktorzy mają najlepsze oferty? Droga na skróty może być wyboista.

ranking faktoringu

Kierowanie się podczas poszukiwania faktora jego wielkością (pod względem wartość generowanych obrotów) może w wielu przypadkach oznaczać stratę czasu, co należy rozumieć nie tylko jako brak satysfakcjonującej oferty, ale w niektórych przypadkach również brak jakiejkolwiek oferty. Dlatego zestawień nie warto traktować jako ranking firm faktoringowych.

 

Zestawienie firm faktoringowych.

W powyższym zestawieniu vice lider pod względem obrotów w 2013 roku Pekao Faktoring obsługiwał 289 klientów, natomiast niemal dziesięciokrotnie mniejszy faktor Bibby Financial Services ma ich 328. Wyraźnie więc widzimy, że Pekao Faktoring celuje w dużych klientów. Jeżeli przyjrzymy się dokładniej danym i sprawdzimy średnie obroty przypadające na jednego faktoranta, to zauważymy, że u lidera pod względem obrotów jak i liczby klientów, czyli Raiffeisen Polbank jest to 10,03 mln PLN. Tymczasem u znacznie mniejszego faktora Bibby Financial Services to 4,49 mln PLN a w Pragmie Faktoring to tylko 1,5 mln PLN na jednego faktoranta w roku. Wyraźnie więc widać, że wielkość obrotów największych faktorów wynika głównie z wielkości obsługiwanych faktorantów, a nie ich liczby.

Wielkość faktora rozumiana przez pryzmat rocznych obrotów okazuję się więc nie mieć korelacji z tym jak często wybierany jest przez firmy poszukujące faktoringu. Nie koniecznie wynika to ze słabych starań dużych faktorów o klienta, ale z tego, że starają się oni głównie o duże firmy. Oferty dużych faktorów mogą być więc korzystne, ale nie koniecznie dla małych i średnich firm. Dodać tu należy, że w niektórych przypadkach dla małej lub nawet średniej firmy oferta może nie być dostępna, a odpowiedzią na zapytanie o ofertę będzie tylko grzeczna odmowa.

Ranking faktoringu może być pomocny, ale tylko w ograniczonym zakresie. Przyda się do wstępnego rozeznania, jakie firmy działają na ryku usług faktoringowych. 

 

_________________________________________________

Chcesz korzystać z faktoringu?

 

    

Faktoring pełny

 
Poza finansowaniem chcesz zabezpieczyć swoją firmę przed niewypłacalnością kontrahentów? Wybierz faktoring pełny, a wraz z finansowaniem otrzymasz ubezpieczenie w pakiecie.
 
Porównaj oferty
    

Najtańszy faktoring

 

Chcesz przy jak najniższych kosztach sfinansować sprzedaż swojej firmy - wybierz faktoring z regresem. To najtańszy wariant finansowania w ofercie każdego faktora.

 
    

Faktoring eksportowy

 

Rozwijasz lub planujesz sprzedaż na rynkach międzynarodowych? Sprzedaż do zagranicznych odbiorców może sfinansować faktoring eksportowy.

 
Porównaj oferty
    

Faktoring cichy

 
Jeżeli kontrahent nie zgadza się na przekazanie faktury do faktoringu, czy też umowa z odbiorcą wyklucza cesje należności – rozpatrz cichy faktoring.
 
Porównaj oferty
    

Faktoring odwrotny

 
Potrzebujesz zrobić firmowe zakupy, ale teraz nie możesz zapłacić? Faktoring odwrotny to sposób na finansowanie zakupów i odroczenie płatności.
 
Porównaj oferty
    

Faktoring jednorazowy

 

Masz fakturę i czekasz na gotówkę? Chcesz skorzystać teraz z faktoringu, ale nie chcesz wiązać się stałą umową? To rozwiązanie stworzone dla Ciebie.

 
Porównaj oferty