Skip to main content

Obroty firm faktoringowych spadły o 2,3%

Firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) w 2023 roku wykupiły wierzytelności na łączną kwotę 450 mld zł. Dla polskiej branży faktoringowej oznacza to spadek obrotów na poziomie 2,3% w porównaniu do rekordowego 2022 roku. Spadek jest jednak mniejszy niż na koniec trzeciego kwartału, gdy wyniósł 3,3%, co oznacza, że pod koniec roku rynek zaczął nieznacznie odrabiać straty. 

Przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Konrad Klimek zwraca uwagę, że: "Niewątpliwie tempo zmian jest skorelowane z sytuacją na rynkach zagranicznych, w szczególności państw Unii Europejskiej, w tym u naszego głównego partnera handlowego, czyli Niemiec, które od kilku kwartałów zmagają się z gospodarczymi trudnościami. Zjawiska te mają silny wpływ na rynek faktoringowy, a szczególnie na faktoring międzynarodowy, który był głównym sprawcą nieznacznej ujemnej dynamiki obrotów całego sektora".

Pomimo jednak spadku obrotów w 2023 roku, przybyło firm korzystających z usług faktoringu. Faktorzy zrzeszenie w PZF obsłużyli 26,3 tysięcy firm, czyli o 6% więcej niż rok temu, które przedstawiły do wykupu 26,8 mln faktur, czyli o 12% więcej niż w 2022 roku. Z faktoringu w 2023 roku najczęściej korzystali producenci (42,3%) i dystrybutorzy (38,1%), w mniejszym zakresie z faktoringu korzystały firmy detaliczne (5,6%), dalej faktoring w transporcie (3,4%), usługi (2,0%), budownictwo (1,3%) i pozostałe branże (7,2%). 

Dane zostały zebrane wśród członków Polskiego Związku Faktorów zrzeszającego 24 podmioty świadczące usługi faktoringu, w tym 5 banków komercyjnych i 19 wyspecjalizowanych niebankowych firm faktoringowych. Polski Związek Faktorów w 2023 roku skupiał większość podmiotów świadczących usługi faktoringowe w Polsce.

Źródło: Polski Związek Faktorów