Skip to main content

Koszty faktoringu

Na koszt faktoringu może składać się wiele elementów. Poniżej przybliżony został typowy model kształtowania kosztów usługi faktoringu — oparty jest o stawki WIBOR. Na koszt faktoringu w modelu opartym o WIBOR składają się standardowo dwa elementy:

1. Odsetki od kapitału oparte na stawkach WIBOR + marża. Jest to koszt powiązany z okresem finansowania. Oprocentowanie liczone jest proporcjonalnie do okresu finansowanie.
Przykładowo:
Wartość przekazanych faktur: 100 000 PLN,
Termin płatności: 30 dni,
Oprocentowanie: WIBOR 3,8% + marża 2,5%,
Wyliczenie odsetek za finansowanie:
100 000 PLN x 6,3% x 30 dni/360 dni = 525 PLN

2. Prowizja faktoringowa – jest to % od wartości faktury brutto.  Jej wysokość zależy głównie od zadeklarowanego obrotu, który będzie przekazywany do faktoringu. Przy ustalaniu wysokości prowizji faktorzy mogą również brać pod uwagę liczbę odbiorców i wystawianych faktur oraz jakość portfela należności posiadanego przez firmę. Prowizja zależeć może również od zakresu usług oferowanych przez faktora w ramach faktoringu.
W faktoringu bez regresu (pełnym) doliczony zostanie również koszt ubezpieczenia lub prowizji za przejęcie ryzyka.

Modele cenowe stosowane przez faktorów różnią się od siebie, dlatego elementy składające się na koszt faktoringu przedstawione na tej stronie są uogólnieniem. Firmy faktoringowe mogą pobierać również inne opłaty dodatkowe np.: prowizję od przyznanych limitów, opłatę przygotowawczą czy opłatę za sprawdzenie wiarygodności kontrahentów. 

W innym modelu praktykowanym przez niektórych faktorów stosowana jest natomiast prowizja, łącząc wszystkie opłaty w jednej prostej stawce wyrażonej procentowo.

Główne parametry i ich wpływ na koszt faktoringu:

  1. Wysokość limitu finansowania - im wyższy obrót objęty faktoringiem, tym niższy koszt (wyrażony procentowo).
  2. Ilość kontrahentów objętych faktoringiem. Większy portfel kontrahentów objętych faktoringiem to zwykle niższy koszt, ze względu na obniżenie (rozproszenie) ryzyka dla faktora.
  3. Liczba faktur. Duża liczba faktur (o małych nominałach) to większa pracochłonność, a więc i wyższy koszt.
  4. Wiarygodność kontrahentów oraz samego faktoranta. Czy bardziej stabilna kondycja finansowa podmiotów uczestniczących w transakcji tym (ze względu na niższe ryzyko faktora) niższe mogą być koszt faktoringu.

 

_________________________________________________

Chcesz wiedzieć, ile faktoring będzie kosztował Twoją firmę?

Wybierz oferte i zamów indywidualną kalkulacje:

 

    

Faktoring pełny

 
Poza finansowaniem chcesz zabezpieczyć swoją firmę przed niewypłacalnością kontrahentów? Wybierz faktoring pełny, a wraz z finansowaniem otrzymasz ubezpieczenie w pakiecie.
 
Porównaj oferty
    

Najtańszy faktoring

 

Chcesz przy jak najniższych kosztach sfinansować sprzedaż swojej firmy - wybierz faktoring z regresem. To najtańszy wariant finansowania w ofercie każdego faktora.

 
    

Faktoring eksportowy

 

Rozwijasz lub planujesz sprzedaż na rynkach międzynarodowych? Sprzedaż do zagranicznych odbiorców może sfinansować faktoring eksportowy.

 
Porównaj oferty
    

Faktoring cichy

 
Jeżeli kontrahent nie zgadza się na przekazanie faktury do faktoringu, czy też umowa z odbiorcą wyklucza cesje należności – rozpatrz cichy faktoring.
 
Porównaj oferty
    

Faktoring odwrotny

 
Potrzebujesz zrobić firmowe zakupy, ale teraz nie możesz zapłacić? Faktoring odwrotny to sposób na finansowanie zakupów i odroczenie płatności.
 
Porównaj oferty
    

Faktoring jednorazowy

 

Masz fakturę i czekasz na gotówkę? Chcesz skorzystać teraz z faktoringu, ale nie chcesz wiązać się stałą umową? To rozwiązanie stworzone dla Ciebie.

 
Porównaj oferty